Biz Kimiz?

Her şeyini kendi üreten, yetiştiren ve sizlere sunan, lezzeti ve servisiyle vaz geçmek istemeyeceğiniz, her geçen gün büyüyen ve büyümek isteyen bir markayız.

Beeves hikayesi 2010 yılında şaşkınbakkal Beeves Steakhouse ile başladı. Ama aslında geçmişi çok uzun yıllara dayanan hayvancılık altyapımızda gizli. Yaklaşık 25 yıldır restaurant ve otellere et temini yapmakta olan Budak ailesinin ilk steakhouse ı olarak kurulan Beeves Steakhouse kalitesini Burger konsepti ile de Beeves Burger de ortaya koyuyor. Bütün etlerimizi Gebze ve Kars da bulunan çiftliklerimizde üretmekteyiz.Etlerimizi merkez üretimhanemizde bulunan özel dry age odalarında 28 gün boyunca dinlendirdikten sonra tek tek özel olarak işlenmekte ve el ile üretimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Üretimden tüketime her şeyi kontrol edebiliyor, Türkiye’nin en sağlıklı, katkısız ve lezzetli burger ve steaklerini de bu sayede sağlayabiliyoruz. Birçok ünlü otel ve restaurant için özel üretim yapmakta ve her bir müşterimize özel hizmet vermekteyiz.

Vizyonumuzu ve girişimciliğimizi hep önceliğimizde tutarak yiyecek içecek sektöründe dünya trendlerini takip ediyoruz.Bu sayede lezzet ve kalitemizi en yüksek seviyede misafirlerimizle buluşturuyoruz. Üretimden tüketime bunu nasıl uygulayıp geliştirebileceğimizi de sürekli araştırıyoruz. Üretim ağımız sadece etlerle sınırlı kalmamakla beraber. Restaurantlarımızda kullandığımız; ekmek,tatlı,sos ve diğer birçok gıda malzemesinide kendimiz üretmekte böylece servis ettiğimiz ürünlerin her noktasına kalitemizi yansıtabilmekteyiz. Bizler için öncelik misafirlerimizin her seferinde aynı lezzet ile buluşabilmeleri hatta ve hatta her yeni ziyaretlerinde daha yüksek kalitede hizmet ile karşılaşmalarını sağlamaktır.

Sidar Budak Kimdir?

Kars’lı bir ailenin ortanca çocuğu olarak İstanbul’da dünya’ya gelen Şef Sidar Budak, Fen Lisesini bitirmesinin ardından Yıldız Teknik Üniversite makine mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Çocuk yaşta baba mesleğinden dolayı büyükbaş hayvanlarla her daima iç içe olan biri olarak veteriner olma hayali kuran Budak, kariyerinde bir dönem mühendis ve öğretmenlik görevlerini üstlenmiştir.

17 yaşından itibaren babasının teşvik etmesiyle birlikte çiftlik yönetimini devir alınca bu alanda kendini geliştirmeye devam etmiş ve 20’li yaşlarından itibaren tarım ve hayvancılık üzerine araştırmalarına ağırlık vererek, bu alanda kendi ülkesinde neler yapabileceğini ilke edinmiştir.

İlerleyen zamanla birlikte asıl gönlünde yatan işin bu olduğunu fark ederek, çalışmalarını sıklaştıran şef özellikle dünyada hayvancılık konusunda neler yapıldığını merak etmiş ve bu alandaki gelişmeleri takip etmek üzere dünyada hayvancılık konusunda ilk sıralarda yer alan Arjantin’de bulunan çiftliklerde çoban olarak çalışmış ve Angus ırkı üzerine uzmanlığını geliştirmiştir.

Ardından rotasını Miami’ ye çevirerek Culinary Institute’de mutfak eğitimleri almış ve ülkenin en ünlü steakhouseların da et pişirme teknikleri üzerine çalışmalar yapmıştır.

Hayvancılık ve tarım üzerine edindiği, yeni tecrübe ve bilgiler, aldığı ileri seviye mutfak eğitimleriyle 2009 yılında ülkesine dönen Sidar Budak, ilk restauranını 2010 yılında Suadiye’de açmıştır.

Bugün Türkiye ve yurt dışında şubeleri bulunan köklü bir markanın temsilcisi olarak, ülkesini uluslararası platformlarda da temsil eden Sidar Budak’ın aynı zamanda Gebze ve Kars'ta olmak üzere iki adet çiftliği bulunmaktadır.

Bizi daha yakından tanıyın.

Work Shop Etkinlikler